رنگ غیر شفاف

رنگ غیر شفاف

در طی این مقاله نگاهی خواهیم انداخت به رنگ غیر شفاف و چیستی آن. با ما در ادامه همراه باشید.

رنگ غیر شفاف عبارت است از مايع رنگيني كه روي سطح چوب را مي پوشاند كه اين مايع رنگين پس از خشك شدن به شكل يك قشر سخت و غير شفاف روی چوب باقي مي ماند و به كلي نقش چوب را مي پوشاند و تشخيص چوب را غير ممكن مي كند.

رنگهای غير شفاف خود به دسته هاي زير تقسيم مي شوند.

رنگ روغنی

رنگ روغني تركيبی است از پودر رنگ، حلال، روغن جلا، اسكاتيف، مواد انعطاف دهنده و غيره است كه به نوع پودر رنگ دارای رنگه ای متفاوتی است.

رنگ روغنی به دو دسته مات و براق تقسيم مي شود.

براي زدن رنگ روغنی لازم است سطح چوب را به روغن اليف آغشته و سپس با بتونه روغنی پر نموده و آن را رنگ نمود. حلال اين نوع از رنگها تينر روغنی مي باشد. از اين رنگ براي مصارف كه در معرض رطوبت قرار مي گيرند مانند: در و پنجره های ساختمان، كابينت آشپز خانه و كلاً اشيای قابل شستشو استفاده مي شود.

انامل

نوعي جلاي غير شفاف است كه بافت چوبي را مخفی مي كند و در عوض رنگ مطلوبي به آن مي دهد. انامل خيلي سخت و داراي قابليت ارتجاعي خوبي مي باشد. اين جلا در مقابل تغييرات آب و هوايي مقاوم است. انامل را مي توان به وسيله تينر رقيق كرد.

رنگ پلاستيک

ماده اصلي اين رنگ ها مواد شيميايي پلاستيكي است كه در آب قابل حل است. اين رنگ ها در مقابل رطوبت و حرارت دوام ندارند. از اين رنگ ها روي سطوح گچی و سيمانی و…. استفاده مي شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *