بنفش، رنگ سال 2018

به تازگی رنگ فرا بنفش که طیفی از رنگ‌ بنفش است توسط موسسه رنگ پنتون به عنوان رنگ سال 2018 انتخاب شد.

به تازگی رنگ فرا بنفش یا به عبارت دقیق ۱۸-۳۸۳۸ Ultra Violet که طیفی از رنگ‌ بنفش است توسط موسسه رنگ پنتون به عنوان رنگ سال 2018 انتخاب شد. طبق اعلام این موسسه رنگ فرا بنفش به نوعی نمادی از نوآوری، اصالت و تفکر خیالی است که همین مسئله یکی از اصلی ترین دلایل انتخاب فرا بنفش به عنوان رنگ سال بوده است.

بنفش

بنفش، رنگ سال 2018

در مقام مقایسه اگر بخواهیم نگاهی به رنگ سال گذشته یعنی سبز نگاهی بیاندازیم و به تفاوت آن با رنگ سال 2018 یعنی فرا بنفش بپردازیم باید گفت که در همان نگاه اول هر کسی فرا بنفش را به مراتب خاص تر از رنگ سبز می‌یابد. در حالی که سبز نمادی از طبیعت بوده و همواره طرفداران زیادی داشته است و به قول خودمان راحت تر بر دل می‌شیند در طرف مقابل فرا بنفش رنگ عجیب و خاصی بوده و استفاده از آن در محیط های گوناگون به خصوص فضای داخلی خانه کار بسیار سختی است.

طبق تحقیقات به عمل آمده این رنگ ارتباط نزدیکی با اصالت، تفکر و نوآوری دارد. از جهتی در پشت فلسفه رنگ ذکر شده تفکری عمیق و آینده نگرانه خوابیده است.

بنفش و طیف‌های رنگی مرتبط به آن به نوعی برآمده از پیچیدگی و تفکر بوده و در فرای آن یادآور کیهان و اسرارش است. علاقمندان به این رنگ در شخصیت خود نوعی تمایل به اکتشاف بی حد دارند که خود برگرفته از آسمان بی‌انتها است.

در کنار این موضوع بنفش همواره نمادی از مبارزه با فرهنگ، عدم انطباق و درخشندگی هنر است. در کنار این موضوع رنگ ذکر شده توسط سلاطین و هنرمند‌ان بسیار بزرگی همچون پرینس، دیوید بوئی و جیمی هندریکس استفاده شده و همواره بخش مهمی از فرهنگ پاپ کالچر غرب بوده است.

با این حال شاید در نگاه اول بگویید که استفاده از رنگ فرا بنفش در دکوراسیون های سنتی بسیار سخت است اما شما در اشتباه هستید. این رنگ نه تنها مختص به دکوراسیون ها و فضاهای خاص است  بلکه در کنار آن شما می‌توانید در سایر دکوراسیون‌ها از رسمی گرفته تا کاملا راحت در کنار فضاهای مدرن تا فضاهای سنتی و سایر مکان‌ها مانند آشپزخانه، اتاق خواب، اتاق نشیمن و حتی سرویس بهداشتی از رنگ فرابنفش استفاده کنید. با ترکیب این رنگ با گزینه‌های رنگ سیاه، طلایی، بژ و موارد براق فضای بسیار لوکس و رسمی را به وجود بیاورید و اگر علاقه دارید تا فضایی خودمانی و راحت را به وجود بیاورید کافی است که آن را بر رنگ‌هایی همچون خاکستری ترکیب کنید.

از لحاظ تاریخی در اکثر نقاشی‌های معنوی و مهم شاهد رنگ بنفش هستیم. رنگ مذکور از جهتی دیگر آرامش دهنده ذهن‌های آگاهی بوده که قصد آرامش در دنیای پر از هرج و مرج امروزی را دارند. از جهتی در علوم‌هایی همچون مدیتیشن و فضای دیگری که قصد دارند تا مردم را در کنار یک دیگر جمع کنند از طیف‌های رنگی مرتبط با بنفش در محیط استفاده می‌کنند زیرا این مسئله باعث افزایش انرژی حاضران می‌شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *