اصول روانشناسی رنگ ها

اصول روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگ ها می تواند فاکتور مهمی هم درفضای داخلی وهم درفضای خارجی خانه بشمار رود. از این رو پیش از انتخاب رنگ برای فضای داخلی وخارجی خانه حتما به این مباحث توجه داشته باشید. با این کارهم حالت های روانی ساکنین تعدیل می گردد و هم هرکسی وارد خانه شما می شود احساس صمیمیت بالاتری را از جانب شما دریافت می کند.
از اینرو در ادامه ، توضیح مختصری درمورد بهترین گزینه های رنگی اتاق های مختلف ارائه شده است:

قرمز

قرمز از رنگ هایی است که اکثر افراد ارتباط قوی با آن برقرارمی کنند و واکنش شدیدی نسبت به آن نشان می دهند. احساساتی نظیرقدرت، رشادت، تخطی، برانگیختیگی و هیجان به آن نسبت داده می شود. قرمز ضربان قلب را افزایش داده و در عین حال اشتها را زیاد می کند. بنابراین بهترین گزینه برای رنگ کردن اتاق غذاخوری است.

نارنجی

نارنجی خصوصیاتی شبیه قرمز دارد. اما درعین حال حس گرما و صمیمیت ایجاد می کند. نارنجی به عنوان یک رنگ روشن در طراحی داخلی کاربرد زیادی دارد. شما می توانید دراتاق نشیمن و جایی که افراد خانواده دورهم جمع می شوند از آن استفاده کنید. نارنجی می تواند بارنگ های خنثی مانند سیاه،سفید،کرمی وقهوه ای بژترکیب شود.دراین نوع ترکیب می توانید از رنگهای متضاد آبی،سبز،ارغوانی درمبلمان و وسایل تزئینی کوچک استفاده کنید.

زرد

زرد رنگ خوشحالی،شادی وسعادتمندی است.مردم اصولاً با مشاهده این رنگ اشتیاق،انرژی،خوش بینی و نیک اندیشی را تجربه می کنند. زرد آفتابی و روشن می تواند دراتاق های خانوادگی مورد استفاده قرارگیرد. همچنین برای پرنور جلوه دادن فضای کم نورمثل راهرو و کوریدور نیزمناسب است.

بنفش

عموماً حد تعالی میان انرژی و هیجان قرمز و آرامش وسکون آبی ایجاد می کند.کسانی که طرفداراین رنگ هستند می توانند از آن دراتاق مطالعه ، غذاخوری و فضای بازی بچه ها استفاده کنند.استفاده ازتنالیته های مختلف رنگ بنفش و سبز درکنار یک رنگ روشن متضاد مانند کرم فضایی زیبا رامی آفریند.

آبی

رنگ آرام بخش ، تسکین دهنده و ریلکس کننده ، به همین دلیل پزشکان سعی می کنند در مطب خود از این رنگ بیشتر استفاده کنند. این رنگ بهتر است در اتاق خواب ، سرویس های بهداشتی ، حمام و دستشویی مورد استفاده قرار گیرد و از آنجایی که جلوی اشتها را می گیرد برای اتاق غذا خوری مناسب نیست.

سبز

سبزرنگ چند منظوره است . هم می تواند گرما وحرارت ایجاد کند هم آرامش و  خوشی . سبز همان احساسات آبی را در بردارد با این تفاوت که قدری گرم تر و انعطاف پذیرتر است. سبز کم رنگ برای اتاق خواب ونشیمن مناسب است. ولی ترکیب های پررنگ ترآن برای آشپزخانه و غذاخوری پیشنهاد می شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *